Koçluk

Koçluk

1.Yaşam Koçuyla Nasıl Çalışılır?

Bir koçla daha önce hiç çalışmadıysanız, çalışmamız şunları içerebilecektir:

• Yaşam koçluğu bir bireyin;  amacını ve yönünü yeniden keşfetmesini, yeteneklerine en uygun kariyer yollarını tanımlamayı,  adım adım bir geçiş planı yaratmayı ve sonuç olarak kariyerini gerçekten sevdiği bir kariyere başarılı bir şekilde değiştirmeyi,

• Yönetici koçluğu;  bir profesyonelin işi ve hayatı için ilham veren bir vizyona sahip olmasını, önceliklerini oluşturmayı ve etkin bir şekilde yönetmeyi, zamanını daha iyi yönetmeyi ve hayat oyunundan daha çok keyif almayı, “yapmak”tan “olmak”a geçmesini, daha yüksek duygusal zeka seviyesine ulaşmayı, iletişim becerilerini geliştirmeyi, daha stratejik düşünmeyi ve organizasyonunda fark yaratacak sonuçlar elde etmeyi içerir.

Bireysel koçluk her birey için farklı tasarlanır ve şu aşamaları içerir;

1. Tanışacağımız ve sorularınızın yanıtlanacağı “birebir tanıtım” seansı.
2. Koçluk alma kararınız sonrasındaki ilk görüşmemizde;  karşılıklı birbirimizi tanımak, hedeflerinizi belirlemek, beklentilerinizi ortaya koymak, çalışma prensiplerimizi birlikte oluşturmak ve üzerinde anlaşmak.
3. Koçluk çalışmamızın toplam süresini (enaz 3 ay) ve görüşme detaylarını kararlaştırmak.
4. Çalışmanın en sonunda (üç ayın sonunda) karşılıklı değerlendirme yaparak nasıl ilerleyeceğimize karar vermek.

Koçluk çalışması boyunca;

Koçluk almaya karar vermeniz durumunda, ortalama 3 ay sürecek bir çalışmaya başlayacağız. Sizinle birlikte belirleyeceğimiz aylık veya haftalık görüşmeleri, yine tercihinize göre yüzyüze veya telefonda yapacağız. Dünyada koçluk çalışmalarının yaklaşık olarak %70’i telefonla yapılmaktadır. Böylelikle yolda geçen zaman kaybı ve gerginlik tamamen ortadan kalkmış olmaktadır. Telefonla yapılan(veya skype üzerinden)  görüşmelerin etki ve faydası yüzyüze yapılan görüşmelerle aynı olduğu görülmektedir.  Çalışmalarımızın sonunda, kendinizle ilgili farkındalığınız arttığı için, hayatın içinde kendi kendinize de koçluk yapabilir olacaksınız.


2.Koçumuzu Nasıl Seçmeliyiz?

Siz,  kişisel ve profesyonel hayatınızı daha üst başarı ve tatmin seviyelerine açarken, koçunuz sizin ortağınızdır.
Sizin için doğru koçu seçin. Koçluk, birlikte yaratılan bir ortaklık, etkileşimli bir spor gibidir. Koçlarla görüştükçe, kimyalarına dikkat edin ve kendinize sorun; “Bu kişi, beni ne kadar etkin dinliyor? Ben ne kadar ilgiliyim?  Ve bu kişiye, koçlukta ortağım olarak güvenmek yeterli mi?”
Koçunuzu seçmeden önce, iki veya daha fazla koçla iletişim kurarak, sizin için doğru ortağı seçme konusunda sizi cesaretlendirmek istiyorum.

Kimler Yaşam Koçluğu Desteği Alabilir:

Hayatı tam ve doyum verici yaşamak isteyenler.

Hayal ettikleri bir hayatı yaşamayanlar.

İçinden çıkamadıkları problemleri olanlar.

Hayat vizyonu ve amacı olmayanlar.

Hedefi olup da yeteri kadar inanç ve cesareti olmayanlar.

Son beş yılda hayatlarında olumlu bir gelişme olmayanlar.

Sürekli başına aynı şeylerin geldiğinden şikayet edenler.

İlişkilerinde daha başarılı olmak isteyenler.

Dengeli ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenler.

Yaşamlarının lideri olmak isteyenler.

 

Kuantum Yaşam Koçu ve Kişisel Gelişim Uzmanı

Merve Acar


Adres Bilişim® | Web Tasarım Paketleri ile hazırlanmıştır.